انواع مصنوعات چوبی در ساخت کابینت و متحول‌شدن این عرصه توسط پلی اورتان

 

سال‌ها است از مصنوعات چوبی به‌عنوان عنصری مقاوم در ساخت انواع درب، کابینت و … استفاده می‌شود، اما سرآمد تمامی این عناصر امروزه پلی اورتان بوده که توسط شرکت بازرگانی سکات در قالب درب‌های ضد آب پلی اورتان خود را به همگان معرفی کرده است. مصنوعات چوبی هم در صنعت دکوراسیون مدرن جایگاه ویژه‌ای دارند و هم در سبک‌های کلاسیک با ذهن خلاق طراحان به‌راحتی گره‌خورده‌اند. اگرچه چوب طبیعی همیشه در اولویت بوده و طرح‌های بی‌نظیر آن همگان را مجذوب خود می‌ساخته است. ولی در حال حاضر قیمت بالای این عنصر، ضرورت استفاده از عناصر دیگری چون فلز و مصنوعات چوبی را می‌رساند. با توجه به شباهت بالای مصنوعات چوبی با چوب استفاده از این عناصر با رویکردی وصف‌ناپذیر دنبال می‌شود.

انواع کابینت موجود در بازار و مصنوعات به‌کاررفته در آن‌ها:

وقتی پلی اورتان توانسته درصحنه‌های سختی چون درب‌های ضد آب پلی اورتان خوب ظاهر شود، مسلماً در عرصه کابینت سازی نیز که نگرانی رطوبت و بخارات گرم وجود دارد، نیز توانا است. شما می‌توانید کابینت‌ها را بر اساس طراحی در مدل‌های متنوعی بیابید، اما آنچه در اینجا مطلوب ما است، تنوع ازنظر متریال به‌کاررفته در این سازه‌ها می‌باشد. هرچه علوم به سمت تکامل به‌پیش رفته، مواد اولیه‌ای محکم‌تر و باکیفیت‌تر نیز به صنعت کابینت واردشده‌ است. به‌گونه‌ای که امروزه گوناگونی می‌تواند، به‌راحتی نیازهای افراد را چه ازنظر هزینه و چه از باب طرح و مدل برآورده سازد. در ادامه باهم به بررسی مواد اولیه رایج در ساخت کابینت‌ها می‌پردازیم و در همین حین قیاسی نیز بر پلی اورتان داریم.

بیشتر بدانید
چوب مصنوعی و تقابل آن با پلی اورتان همیشه پیروز

 

  • کابینت ام‌دی‌اف اولین گروه مصنوعات چوبی:

بافت مستحکم‌تری که برای فیبر ام‌دی‌اف به کار می‌رود، آن را از تخته سه لایه نئوپان بسیار بادوام‌تر و متراکم‌تر ساخته است. ظاهر شبیه به چوب و عرضه آن در سه قالب متمایز روکش چوبی، روکش غیر چوب و روکش رنگ تنوعی مثال‌زدنی را به کابینت‌ها بخشیده است. البته از سطح صاف و صیقلی و وزن کم آن نیز نمی‌توان بی‌تفاوت گذشت، اما این تراکم بالا نیز نمی‌تواند برتری آن را نسبت به پلی اورتان حفظ کند. وجود روکش و ساختار چندلایه نقطه‌ضعفی است که در تمام انواع باکیفیت آن همراه این کابینت می‌ماند و ازاین‌رو کابینت‌های پلی اورتانی به علت بافت یکدست پلیمری‌شان در ردیفی بسیار بالاتر قرار می‌گیرند.

  • کابینت هایگلاس دومین گروه مصنوعات چوبی:

کابینت‌های هایگلاس از روکشی با همین نام ساخته می‌شوند، ازاین‌رو می‌توان گفت بازهم منافذی بین روکش و بافت درونی آن‌ها وجود دارد که مکان مساعدی برای نفوذ آب، حشرات، آلودگی و … محسوب می‌شود. اگرچه این نوع کابینت‌ها با سطح براق، منعکس‌کننده نور و ظاهری شیشه مانند مطلوب بسیاری هستند، اما در مقایسه با عنصر پلی اورتان که به معنای واقعی مقاوم است، تاب برابری ندارند. پلی اورتان که امروزه در ساخت درب‌های ضد آب پلی اورتان، مبلمان، ابزارها و … کاربرد دارد، همگان را با خواص جالب‌توجه خود مانند ضد خش، ضدضربه، ضد حریق و … شگفت‌زده نموده و عرصه‌ای جدید را بر روی عناصر ساختمانی مقاوم گشوده است.

  • کابینت پی‌وی‌سی سومین گروه مصنوعات چوبی:

پی‌وی‌سی خود به‌تنهایی در برابر آب و بخارات گرم پایدار است و سطح آن در شرایط اسیدی و قلیایی دوام خود را از دست نمی‌دهد. عدم پوسیدگی، خوردگی، خراش، سایش و … به‌راستی از PVC عنصری مقاوم ساخته است که امروزه در قالب روکش بر روی درب‌های ساختمانی و درب کابینت‌ها پرکاربرد است. اگر کابینت شما به جنس PVC اختصاص یابد می‌تواند تا سال‌ها مقاومت از خود نشان دهد، اما متأسفانه آنچه در بازار ایران از این نوع کابینت رایج است فقط روکشی از PVC بر روی فیبر است که این عامل سبب ضعف این کابینت‌ها می‌شود.

بیشتر بدانید
چوب مصنوعی و تقابل آن با پلی اورتان همیشه پیروز

در حال که می‌توان پلی اورتان را در تمامی قسمت‌های درب به کاربرد و نمونه‌های فاقد روکش و با ساختار درونی تفکیک‌شده تولید نمود. ازاین‌رو درب‌های ضد آب پلی اورتان به‌راستی ضدآب، ضد حرارت، ضد شکستگی و خردشدگی هستند.

عنصر پلی اورتان موفق در تمامی عرصه‌ها:

شرکت بازرگانی سکات با بررسی محصولات ضد آب و انواع مصنوعات چوبی بازار و معایب فراوان آن‌ها تصمیم به تولید محصولی نمود که معنای ضد آب را به‌طور کامل تفسیر نماید و امروزه به‌عنوان یکه‌تاز این میدان توانسته هر زمان پلی اورتان را به بستر هر محصولی وارد نماید، موفق باشد. در گام اول تولید درب‌های ضد آب پلی اورتان برای این مجموعه موفقیت‌های بی‌نظیری را رقم زد و در ادامه تولید مبل و ابزارهای پیش‌ساخته پلی اورتانی مسیر درخشان پیشرفت را برای این شرکت ترسیم نمود. در حال حاضر نیز اگر بتوان پلی اورتان را به بستر کابینت‌ها وارد ساخت، مسلماً در این عرصه شاهد تحولی عظیم خواهیم بود. درب‌های پلی اورتانی چنان قدرتمند ظاهرشده‌اند که حتی در قالب درب‌های کشتی نیز کاربرد دارند. صنایع پتروشیمی، نفت، ذوب فلزات و … نیز توانسته‌اند از این عنصر بهره فراوان ببرند. حال‌آنکه کابینت‌های پلی اورتانی نیز به‌محض وردشان به حتم نوید روزهای طلایی را برای خریداران به همراه دارند.

شما نیز اگر تا حال وارد معامله با شرکت سکات نشده و محصولات آن را امتحان نکرده‌اید، بهتر است به سایت این مجموعه مراجعه کرده و از مشاوران آن در جهت کسب اطلاعات و تکمیل آشنایی خود با محصولات این شرکت موفق یاری بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست